30 Ocak 2011 Pazar

Balık Ekmek Dediğin Böyle Olur...

Balık seven insanların vazgeçilmez bir keyfi vardır, o da balık ekmek.. Maliyeti düşük olmasıyla birlikte, zahmetsiz ve doyurucu olması çok çekici kılıyor balık ekmeği..

Lise dönemlerimde aynı sınıfta okuduğum arkadaşım Tufan'nın babası, meğersem yıllardır Karaköy'de bir balıkçı tezgahında balık ekmek yapıp satıyormuş, tabi bende de var bir merak, hadi gidelim dedik.. Gittik ve ilk yiyişte aşk orada gerçekleşti, böyle bir balık ekmek yememiştim hayatım boyunca ve cidden ikinciyi yediğim o an da kendimi inanılmaz mutlu hissetmiştim..

Zamanla orayı artık haftada bir gidilecek yerler listesine almıştık ki, lise hayatı boyunca sürekli balık yemeğe gidip, sonrasında oradan tophane veya çorlulu ali paşa medresesine geçip nargilemizi tüttürüyorduk.. Keyfimiz yerindeydi anlayacağınız..

Babası vefat ettikten sonra tezgahı Tufan devraldı, en büyük avantajı da tezgahın akşam 5'ten sonra açılıyor olmasıydı, gündüz izin verilmediği için balığı ancak 5'ten sonra yiyebiliyordunuz( Gideceklerin dikkatine ), Tufandan sonra biz iyice detaylı olarak bu balık nasıl oluyor da bu kadar güzel yapılıyor araştırmasına girdik..Balık kömürde ızgara ediliyor ve kılçıkları ayıklanıyordu, ithal uskumru olmasına rağmen çok taze olması ve gün içinde gelen balıkların ertesi güne sarkmaması çok önemliydi, ayrıca pişirilme şeklinde balığın sürekli çevrilmesi ve iki tarafında eşit pişirilmesi lezzeti daha da arttırıyordu..17:00 den sonra tezgahın açıldığı ve balık bitene kadar kapanmayan bir tezgah Tufanın ki, ortalama 00:00-01:00 hafta sonları da 02:00-03:00 e kadar açık, Karaköyde denizbankın olduğu sokakta kurulan tezgah ulaşmakta çok basit, bilenler için Namlı Gurmenin hemen orada ve dumanlardan bulmak çok kolay..

Balık Ekmeğin fiyatı 4 lira, bir içecekle birlikte kişi başı ortalama 6 liraya doyabiliyorsunuz, eğer lezzetine doyum olmazsa ki olması zor, ikinci balık ekmek ile birlikte 10 liraya rahatlıkla çıkabiliyorsunuz..

Adres: Karaköy Katlı otopark yanı
Tufan Cep:535 8754363

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder